Francuska odpowiedź na Marilyn Monroe

Brigitte Anne Marie Bardot (ur. 1934) francuska modelka, piosenkarka i aktorka. Ikona seksapilu lat 50. i 60. Mówiono o niej, że jest europejską odpowiedzią ma Marilyn Monroe. Była drugim najbardziej rozpoznawalnym symbolem Francji zaraz po wieży Eiffela. Obecnie jest jedną z najbardziej zagorzałych obrońców praw zwierząt.

Brigitte urodziła się w Paryżu jako jedna z dwóch córek Luisa Bardot i Anne Mucel. Matka od najmłodszych lat zachęcała córki do nauki baletu. Marie – Jean szybko zrezygnowała z nauki, ale Brigitte dość intensywnie trenowała i po trzech latach, czyli w roku 1947 została przyjęta do Konserwatorium Paryskiego. Tam trenowała pod okiem rosyjskiego choreografa Borisa Kniaziewa. Dwa lata później

pozowała do magazynu „Jurdin des Modes”, natomiast w roku 1950 pracowała dla marcowego wydania „Elle”. Podczas tej drugiej sesji została zauważona przez młodego reżysera Rogera Vadima, który zafascynowany jej osobą przedstawił ją scenarzyście Markowi Allégret. Ten jednak nie docenił urody Bardot.

W roku 1952 zadebiutowała w komedii „Wioska w Normandii”  i „Maniana, dziewczyna bez zasłon”. W pierwszej połowie lat 50. Brigitte występowała głównie w lekkich komediach, filmach przygodowych oraz filmach kostiumowych. Przełomem w jej karierze był film „I Bóg stworzył kobietę” z roku 1956, który został wyreżyserowany przez jej męża – Rogera Vadima. Wspomnę w tym momencie, że poślubiła go w roku 1952. Niestety po pięciu latach ich małżeństwo rozpadło się, ale Brigitte nadal występowała w jego filmach.  Podczas kręcenia filmu „I Bóg stworzył kobietę” miała romans z Jeanem –Luisem Trintgnantem, który w tym czasie miał żonę. Ich związek nie był łatwy, ze względu na odbywaną przez aktora służbę wojskową oraz romans Bardot z piosenkarzem Bécaudem. Ostatecznie rozeszli się po dwóch latach burzliwej relacji.

Europejski sukces Bardot zwrócił uwagę amerykańskich filmowców. Obawiali się jednak, że jej silny francuski akcent i frywolny wizerunek nie spodoba się konserwatywnej Ameryce.  Jednak Amerykanie nie mogli jej ignorować i w 1953 roku zagrała u boku Kirka Douglasa w wojennym melodramacie „Ich wielka miłość”.

W roku 1956 wraz z Marilyn Monroe uczestniczyła w gali z udziałem Elżbiety II w Empire Theatres w Londynie.

Kilka lat później wyszła za mąż za Jacques’a Charriera, z którym grała w filmie „Babette idzie na wojnę”. Mieli razem jednego syna – Nicolasa –Jacques’a. Po rozwodzie zajęła się nim rodzina Charriera, a sama Bardot nie utrzymywała kontaktów  z synem aż do jego pełnolentności.   W roku 1961 otrzymała nagrodę od „Włoskiej Akademii Filmowej”, która została przyznana przez Davida di Donatello dla najlepszej zagranicznej aktorki.

Po ukończeniu zdjęć do filmu „Bardzo ładna i bardzo wesoła historia ColinaTrousse – Chemise” w 1973 roku, Bardot na krótko przed swoimi 40. Urodzinami wycofała się ze świata filmu. Aktorka wyjechała na południe Francji do Saint Tropez. Będąc tam rozpoczęła działalność charytatywną.

W 1974 roku, dla uczczenia swoich 40 urodzin, zdecydowała się na nagą sesję zdjęciową dla włoskiej edycji „Playboy’a”.

images

W 1986 założyła Fundację Brigitte Bardot na Rzecz Ochrony Zwierząt. Zlicytowała wtedy całą swoją biżuterię i zebrała trochę ponad 3 miliony franków. Całą sumę przeznaczyła na promowanie praw zwierząt. Do dnia dzisiejszego aktorka jest jedną z najsłynniejszych aktywistek, które działają na rzecz ochrony zwierząt. Wraz z Pamelą Anderson zorganizowała kampanię przeciwko dorocznemu mordowaniu małych fok w Kanadzie. A sama Bardot protestuje przeciwko sprzedawaniu i konsumowaniu końskiego mięsa.

Brigitte Bardot miała jeszcze dwóch mężów – niemieckiego milionera Gunter’a Sachs’a oraz Bernard’a d’Ormale. Nie można nie wspomnieć o jej licznych romansach z Samim Freyem, Sachą Distelem i Sergem Gainsbourgiem.

Mimo licznych kontrowersji Brigitte Bardot wciąż pozostaje ikoną popkultury i rewolucji obyczajowej lat 60.

 

Zdjęcia pochodzą z Internetu.

Aleksandra Komorowska

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s