Legenda światowego kina lat 50. i 60. Marilyn Monroe

Norma Jeane Mortenson , czyli  Marilyn Monroe (1926 – 1962) – amerykańska modelka i aktorka; legenda światowego kina lat  50. i 60. XX wieku.

Rodzice Marilyn Monroe, czyli Martin Mortensen i Gladys Monroe rozwiedli się jeszcze przed jej narodzinami. W urzędzie została zarejestrowana jako Norma Mortenson, choć prawdziwego, biologicznego ojca nie ustalono. Można domyślać się, że był nim Charles Gifford, który pracował z jej matką Gladys. Norma przez wiele lat przebywała pod opieką rodzin zastępczych, gdyż jej matka przebywała w szpitalu psychiatrycznym. Mówi się również o tym, że w wieku 15 lat urodziła syna, ale został on oddany do adopcji przez prawnych opiekunów, którzy wtedy się nią zajmowali. Nie jest to jednak fakt potwierdzony. Niektórzy mówią, że Norma w ten sposób zagłuszała swoje sumienie, które przypominało jej o innych usuniętych ciążach.

Norma w wieku 16 lat po raz pierwszy wyszła za mąż. 19 czerwca 1942 roku związała się z Jamesem Dougherty’m,  który

był pracownikiem w fabryce samolotów. Niestety po czterech latach małżeństwa w roku 1946 rozwiedli się.

Również w roku 1946 została zauważona przez Howarda Hughesa, który był szefem RKO.  W sierpniu tego roku spotkała się z Benem Lyona, który był kierownikiem do spraw obsady. To podczas tego spotkania Norma obrała swój pseudonim artystyczny – Marilyn Monroe. Swój pierwszy kontrakt podpisała z wytwórnią 20th Century Fox. Zagrała w kilku filmach, ale żaden z nich nie odniósł większego sukcesu. W związku z tym wytwórnia nie przedłużyła z nią kontraktu. Po roku 1948 wróciła do pracy modelki oraz rozpoczęła naukę w szkole aktorskiej. Rok później pozowała nago do zdjęć, które zostały wykupione przez Hugha Hefnera. W roku 1950 Marilyn zagrała małe role w kilku filmach. Dwie role szczególnie zwróciły uwagę producentów. Od roku 1952 jest już znaną aktorką, która ma platynowe włosy. Wcześniej była szatynką. Rok później ukazały się jej nagie zdjęcia wykupione wcześniej przez Hefnera w pierwszym wydaniu „Playboya”. W tym samym roku zagrała w filmie „Mężczyźni wolą blondynki”, który przyniósł jej niezwykłą sławę. Od tej pory Marilyn stała się rozpoznawalna. Swój nowy styl uwodzicielki – blond włosy i malowane znamię – wzorowała na Jeanie Harlow, która była aktorką z lat 30. Znana jest z filmu „Platynowa blondynka”.

Marilyn lubiła szokować. Uwielbiała fantazyjne biustonosze, ale bardzo rzadko nosiła majtki. Nie krępowała się tego nawet w sklepie podczas mierzenia sukienek. Wspomina się również o tym, że chętnie pokazywała się nago – rozebrała się na przyjęciu  oraz pokazała się w oknie fanom. Poza tym często spacerowała po ulicach ubrana tylko w futro. Gdy ludzie byli tym zaskoczeni i zszokowani Marilyn się śmiała.

W roku 1954 Marilyn wyszła po raz drugi za mąż. Swojego męża Joego DiMaggio poznała dwa lata wcześniej. Było to małżeństwo niezwykle krótkie i burzliwe. Po 274 dniach rozwiedli się.

Marilyn często miewała nocne lęki. Bała się, że ktoś chce się do niej włamać, napaść ją i skrzywdzić. Dzwoniła wtedy do swoich przyjaciół. Najczęściej w takich sytuacjach kontaktowała się ze swoim nauczycielem gry aktorskiej. Podczas takich rozmów telefonicznych opowiadała o swoim ciężkim dzieciństwie oraz o tym, że jej życie nie ma sensu. Nie raz nauczyciel zabierał ją do swojego domu. Wspomina on, również o tym, że Marylin często miała ochotę na nocne przejażdżki samochodem, a później pragnęła by ją odprowadzić do łóżka i utulić jak małe dziecko. Wtedy szybko zasypiała.

15 września 1954 roku wystąpiła w słynnej scenie, gdzie unosi się jej biała sukienka przez podmuch powietrza z kanału wentylacyjnego metra – w filmie „Słomiany wdowiec” –  w Nowym Jorku.

Wraz z rosnącą sławą Marilyn stawała się coraz bardziej nieprzewidywalna. Spóźniała się często na plan filmowy, lekceważyła uwagi reżysera mówiąc – odpierdol się oraz zapominała nawet najkrótsze kwestie, co powodowało, że jedną scenę nagrywano nawet 60 razy.

Dwa lata później po raz trzeci wychodzi za mąż. Tym razem jej mężem został Arthur Miller, który był dramaturgiem. Podczas tego małżeństwa dwukrotnie poroniła. W 1956 uczestniczyła w dorocznej gali z udziałem Elżbiety II w Empire Theatres w Londynie.

Po przeszło czterech latach małżeństwa Arthur i Marilyn rozwiedli się. Rozstanie zostało przez nich przypieczętowane filmem – „Skłóceni z życiem”. Scenariusz do niego został napisany przez Arthura Millera, a wystąpiła w nim Marilyn.

Po trzech nieudanych małżeństwach Marilyn zaczęła znacznie nadużywać alkoholu, chorowała na bulimię, popadała często w długie depresje. Z czasem sprawiała coraz większe problemy na planie, co przyczyniało się do opóźnienia realizację filmów. Gdy pracowała nad filmem „Słodki kompromis” Marilyn stała się znacznie bardziej punktualna. Niestety niechęć reżysera do aktorki oraz złe traktowanie przez wytwórnię Fox spowodowało rozwiązanie umowy z wytwórnią.

1962 roku Marilyn została odnaleziona martwa w swoim domu w Los Angeles. Jej ciało znaleziono nagie na łóżku, w dłoni trzymała słuchawkę telefoniczną. Stwierdzono, że przyczyną zgonu było przedawkowanie leków nasennych, ale nadal okoliczności jej śmierci są niewyjaśnione i tajemnicze.

Istnieje wiele hipotez, że jej śmierć nie była przypadkiem. Mówi się o tym, że było to morderstwo, które zostało upozorowane na samobójstwo, co miało związek z jej romansem z braćmi Kennedym. Miałoby to sens, zwłaszcza, że miała dostęp do różnych tajemnic państwowych i stała się zagrożeniem dla wpływowych kręgów politycznych. Zwolennicy tej teorii obciążają szefa FBI Edgara Hoovera o jej śmierć. Nie jest to potwierdzone. Wiadomo jednak, że FBI śledziło bacznie Marilyn – była podsłuchiwana i śledzona. A na początku lat 60. Hoover miał już sporą teczkę z danymi o niej – o jej życiu i kontaktach z mężczyznami. Znaczna część dokumentów z tej teczki została zniszczona po jej śmierci. Po śmierci Hoovera okazało się, że w agencji jest nadal sporo dokumentów o Marilyn, a sam Hoover w domowym gabinecie miał kalendarze z nagą Monroe.

 

Zdjęcia pochodzą z Internetu.

 

Aleksandra Komorowska

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s