Nigdy nie jest za późno

 

Kilka słów o filmie – Historia starzejącej się gwiazdy rocka, która kilkanaście lat temu zostawiła swoje dzieci, by robić karierę. A przynajmniej tak się wydaje na początku. Jest to jednak znaczne bardziej głęboka historia. Były mąż rockmenki został z trójką dzieci i wychowywał je wraz z nową żoną. Okazuje się jednak, że matka to zawsze matka i nawet po latach jej pomoc i wsparcie jest niezwykle pożądane przez dorosłe już dzieci.

 

pobrane

Na początek kilka suchych faktów:

reżyser – Jonathan Demme (twórca m. in „Milczenie owiec”, „Iluminacja”)

scenariusz – Diablo Cody ( twórczyni m.in. „Juno”, „Kobieta na skraju dojrzałości”)

gatunek – dramat

 

„Nigdy nie jest za późno” nie jest łatwą historią. Doskonała gra aktorska Meryl Streep (Ricki, Linda) prowadzi nas widzów przez niezwykłą opowieść skomplikowanych rodzinnych relacji. Całość dopełniona jest dzięki Mamie Gummer – rodzona córka Meryl Streep, która gra u boku matki młodą kobietę zdradzoną przez męża i mającą problemy emocjonalne. Ricki na co dzień wiedzie dość spokojne i przeciętne życie sprzedawczyni, ale wieczorem zamienia się w gwiazdę rocka. Ricki Rendazzo choć jest już dojrzałą kobietą, nadal czuje się i zachowuje jak nastolatka. Przez to jej postać budzi sympatię. Podoba mi się to, że ta kobieta mimo swojego wieku pozostała wierna swoim ideałom i marzeniom. Natomiast jej córka Julie jest przeciwieństwem matki. Jest kobietą słabą psychicznie, poddaje się i nie chce walczyć ani o siebie ani o swoje życie. To przerażające jak nieudany związek niszczy jej psychikę.

W tym miejscu należy pochwalić doskonałą grę aktorską Mamie Gummer. W piękny sposób ukazała postać zranionej kobiety, która traci chęć do życia przez swój rozwód, przestaje dać o siebie i pogarsza się jej stan psychiczny. Ricki powraca po latach do Indiany, by ratować swoje ukochane dziecko. Początki nie były łatwe. Okazuje się, że Ricki nie była na ślubie córki, ale przyjechała ją wspierać podczas rozwodu. Nie dziwi, więc rozżalenie Julie. Linda (Ricki) spotyka się również ze swoimi dwoma synami, którzy mają do niej również wiele żalu. Joshua ukrywa przed matką, że się zaręczył i za kilka tygodni bierze ślub, natomiast Daniel nie chce się z nią nawet przywitać. A podczas kolacji  oznajmia jej, że jest homoseksualistą i wywołuje przez to rodzinną sprzeczkę.

Znalezione obrazy dla zapytania nigdy nie jest za pozno film

Kilka dni spędzonych z matką i Julie zaczyna wracać do świata żywych. Dzięki rozmową z Ricki oraz jej podejściu do życia postanawia wziąć kąpiel, zmienić fryzurę, zrobić paznokcie i modnie się ubrać. A co najważniejsze w końcu zaczyna jeść! Taka zmiana cieszy i zaskakuje ojca – Pete Brummel. Wieczorem w trójkę wychodzą do miasta na lody. Niestety wracając spotykają byłego męża córki. Tym razem rodzice postanawiają wziąć sprawy w swoje ręce. Mówią chłopakowi i jego nowej ukochanej co myślą na ich temat. Powiem szczerze, że to świetnie mieć takich rodziców. Po całym zajściu wszyscy są lekko zdenerwowani, ale na ratunek przychodzi im trawka… Niestety następnego dnia wraca nowa żona Brummela, która szybko i bez klasy pozbywa się Lindy ze swojego domu. Gdy Ricki myśli, że to już koniec, a dzieci nie chcą jej znać wszystko się zmienia. Rozpoczyna nowy związek z kolegą z zespołu oraz otrzymuje niespodziewaną wiadomość od Maureen (nowa żona)-list z przeprosinami oraz zaproszenie na ślub syna.

Wyjazd nie był najłatwiejszy dla Ricki. Jej ukochany musiał sprzedać swoją najlepszą gitarę, by mogli pojechać na ślub. Na szczęście jego poświęcenie było tego warte. Okazało się, że dzieci bardzo potrzebowały swojej matki – jej słowa, spojrzenia i co najważniejsze muzyki!

images

Filmowa historia jest bardzo życiowa i codzienna. Zachwyca gra aktorska głównych bohaterek. Zarówno Meryl Streep jak i Mamie Gummer poprzez swoją grę ukazują skomplikowaną psychikę kobiet. Każda z nich jest inna, każda z nich ma swoją przeszłość i problemy. Doskonale zagrały swoje bohaterki i wspólnie uzupełniały swoje postacie. Czuło się między nimi chemię, która sprzyjała odbiorowi dzieła.

Jeżeli chodzi o ujęcia w filmie…jednokrotne obejrzenie filmu w kinie nie pozwala na jakąś głęboką analizę, ale już na tym etapie widać, że są one przemyślane i ciekawie wykadrowane. Ujęcia są zróżnicowane, dynamiczne i statyczne w odpowiednich momentach, by jeszcze bardziej uwydatniać sytuację przedstawioną w filmie.

Jest to dość duży skrót tego, co w filmie jest opowiedziane, zachęcam gorąco do obejrzenia! Poniżej link ——>

Piszcie w komentarzach jak Wam podobał się film 🙂

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s